Formacja Słowem 23.05.2020


Jezus mówi nam dziś o skutecznej modlitwie i podkreśla, że przyjdzie taki moment, w którym o COKOLWIEK poprosimy Ojca, da nam to w Jego imię. Intrygujące, prawda? Czym zatem jest stuprocentowo skuteczna modlitwa?

☑️PRZYJACIELE

Wyobraź sobie, że masz przyjaciela, który jest twoim mentorem. Każde spotkanie sprawia, że coraz bardziej się poznajecie, a ty przejmujesz jego system wartości, sposób myślenia, filozofię życia. W pewnym momencie możesz powiedzieć, że tak się znacie, że możesz strzelać w ciemno, co on by zrobił w danym momencie. Do tego dochodzi przyjaźń, szczerość i wzajemne zaufanie.

Gdybyś miał do niego sprawę w stylu „pożycz mi 100 tys. złotych, bo chciałbym je wydać na hazard”:
* Nawet byś go o to nie prosił, bo ZNASZ jego zdanie na ten temat. Wiesz, że powiedziałby ci - „Przyjacielu, bardzo cię lubię, ale nie dam ci, bo to ci zaszkodzi”.
* Nie prosiłbyś go również o to z tego powodu, że UFASZ temu, co mówi. Odrzuciłbyś tę myśl, dlatego, że tak właśnie mówi twój przyjaciel i mistrz. A jak on coś doradza, zawsze wychodzisz na tym najlepiej.
* Nie prosiłbyś go również dlatego, że SAM WIESZ, że nic dobrego z tego nie będzie. Co prawda, na początku były to poglądy tylko twojego przyjaciela i mistrza, a teraz SAM myślisz tak, jak on i jesteś szczęśliwy, że masz taką mądrość życiową.

Gdybyś natomiast był w sytuacji, że potrzebujesz pilnie 100 tys. zł na operację dziecka, tylko twój przyjaciel ma takie pieniądze, lecz nie ma go w domu - co byś zrobił?
* Jeśli naprawdę sobie ufacie, wszedłbyś do jego mieszkania, bo masz klucze. Wziąłbyś pieniądze, bo wiesz, gdzie one leżą. Uczyniłbyś z nich pożytek, a po powrocie twój przyjaciel bardzo by się ucieszył, że mógł pomóc w tak ważnej dla ciebie sprawie. "Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna."

☑️ZJEDNOCZENIE

Ten nieudolny przykład powinien pokazać nam choć trochę istotę modlitwy i naszej relacji z Bogiem. Modlitwa to nie jest „klepanie paciorków”, lecz przede wszystkim jedna z form wyrażania i przyjaźni z Nim. Modlitwa ma pogłębiać nasze ZJEDNOCZENIE z Bogiem, a owocem ZJEDNOCZENIA jest skuteczność modlitwy. Im bardziej jesteś zjednoczony z myślami i sercem Boga, modlisz się po prostu precyzyjniej, bo znasz serce Boga, Jego hojność i prosisz o rzeczy, które WIESZ, że będą dla ciebie dobre. A skoro wiesz, że będą dobre - będą wysłuchane. Proste! Jeśli więc chcesz, aby twoja modlitwa była coraz bardziej skuteczna - pogłębiaj po prostu przyjaźń z Bogiem.

☑️WRÓG ZJEDNOCZENIA

Wiele osób na modlitwie „strzela ślepakami’. Zamiast skupić się na Przyjacielu, skupiają się na sobie i milionie niepotrzebnych rzeczy o które proszą, zamiast skupiać się na POGŁĘBIANIU RELACJI. Przypomnijmy więc, ze SKUTECZNA modlitwa ma zmieniać nie tyle Boga, ile nas. Nie musimy jak poganie przypominać Bogu „Patrz, mam sprawę do Ciebie. Przecież On o tym wie, zanim Go poprosimy. To ja potrzebuję odkrywać, że On wie i jest dobry.

Wrogiem tego zjednoczenia jestem ja sam. Jedna z piosenek mówi „Czekam chwili, kiedy we mnie będzie WIĘCEJ CIEBIE NIŻ MNIE”. Im bardziej umiem rezygnować z siebie i niszczyć swój egoizm na rzecz Boga, tym więcej jest we mnie BOGA i pogłębia się nasza jedność. A gdy pogłębia się jedność, wiesz o co prosić, wiesz do kogo mówisz i wiesz, że Bóg - Ojciec i Przyjaciel pragnie twojego dobra.

Co dziś zrobisz, aby Boga było więcej niż nas samych? +
https://www.youtube.com/watch?v=FIdVjDtZbew