Formacja Słowem 17.05.2020


Jednym z najważniejszych kroków w wierze jest odkrycie osoby i działania Ducha Świętego. Dzięki Niemu w pewnym momencie Bóg staje się niezwykle bliski, wiara nabiera sensu, zaczynamy rozumieć swoje życie, przykazania przestają być ciężarem, wiele rzeczy zaczyna się układać i w głowie i w sercu. Skoro tak, jak odkryć Jego działanie? Jak nauczyć się z Nim żyć?

☑️NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ
Ducha Świętego nazywa się czasem Wielkim Nieznajomym. Największym paradoksem jest to, że patrząc z perspektywy człowieka, to właśnie Duch Święty spośród poszczególnych osób Trójcy Świętej jest osobą "pierwszego kontaktu” z nami. Jest najbliżej nas, od chwili chrztu mieszka w nas, żyje w nas, modli się w nas, a mimo wszystko najmniej Go znamy.

☑️ CICHY DOMOWNIK
Pomimo tego Jezus mówi dziś „Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa (mieszka) i w was będzie”. Skoro już mieszka w nas, nie da się chyba nie zauważyć domownika naszej duszy prawda? Oczywiście, że można Go rozpoznać! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Gdy Go rozpoznamy, wejdziemy w nowy etap Jego działania - świadomej współpracy z Nim.

☑️ GDZIE WIĘC GO SZUKAĆ?
Duch Święty jest DUCHEM, który choć jest niewidzialny, działa jednak REALNIE. Oznacza to, że są dwie miejsca, gdzie można rozpoznać Jego obecność:

▪️ŻYCIE DUCHOWE - Czy takie w ogóle prowadzisz? Zastanawiasz się nad poruszeniami twojego serca? Analizujesz je? Pielęgnujesz czas, aby się zatrzymać w ciągu dnia, wyciszyć się i otwierać się na to, co mówi Duch Święty?

Niestety bardzo często już tutaj wykładamy się, bo takiego życia nie prowadzimy lub prowadzimy byle jak. Zawsze jest coś ważniejszego od modlitwy, pracujemy lub leniuchujemy cały dzień, zasypiamy zmęczeni, bez żadnej chwili refleksji nad sobą, nad tym, co zrobiłem, co się wydarzyło. A potem dziwimy się - dlaczego nie widzę Boga w swoim życiu?

▪️OWOCE DUCHA - Ducha Świętego można też spotkać w realnych wydarzeniach w naszym życiu. Niestety i tutaj potrzebna jest chwila refleksji, aby odkryć tajemniczego sprawcę tych wydarzeń. Czasem dzieci w szkole mają zadaną kolorowankę, w której trzeba połączyć ze sobą kropki i pojawia się jakaś postać. Możemy mieć przed sobą masę takich kropek - małych czy większych wydarzeń, przez które Bóg mówi do nas, lecz bez Ducha Prawdy nie będziemy w stanie ich połączyć ze sobą.

Dziś niedziela - dzień, w którym mamy więcej czasu dla siebie. Znajdź przynajmniej pół godziny, poproś „Duchu Święty przyjdź” i On sam pokaże Ci, GDZIE I JAK jest w Twoim życiu. Jeśli to będzie stała praktyka - staniesz się zupełnie nową osobą, bo narodzisz się w Duchu do nowego życia +