Formacja Słowem 16.05.2020


Aż cztery razy w dzisiejszej Ewangelii, niczym refren, padają słowa modlitwy Jezusa „Aby byli jedno”. Pomedytujmy więc o co tu chodzi i dlaczego jest to tak ważne.

☑️JEDNOŚĆ TO NIE JEDNOLITOŚĆ

Czasem mamy takie proste wyobrażenie jedności: wszyscy zgadzamy się co do wszystkiego i tak samo myślimy. Nie jest to jednak takie proste. Dużo lepszym wyobrażeniem jedności jest małżeństwo. Mąż i żona w wielu rzeczach totalnie się od siebie różnią (różnice płci, temperament, charakter, upodobania, gust, smak, poglądy…), ale w pewnych strategicznych przestrzeniach stają się jedno i wzajemne różnice pozwalają im się wręcz uzupełniać. Dwa serca, dwie dusze, dwa ciała w pewnym momencie łączą się w jedno, a owocem ich jedności są: jedność dwóch serc = głębsza miłość, jedność dwóch dusz = szczęście, jedność dwóch ciał = dziecko.

Na tej samej zasadzie ma działać jedność wśród nas, wierzących w Jezusa. Jeśli pomimo różnic, które nas dzielą, w pewnych ważnych przestrzeniach zachowamy jedność, możemy się wzajemnie uzupełniać i zobaczymy namacalne owoce tej jedności. Owocami lub „dziećmi” naszej wzajemnej jedności między Bogiem i sobą będzie to, że „ŚWIAT UWIERZY, żeś Ty mnie posłał i że Ty ich umiłowałeś tak, jak mnie umiłowałeś”. Znaczy to, że od każdego z nas zależą tak naprawdę losy całego świata! Od Twojej jedności z Bogiem i Kościołem zależy skuteczność KAŻDEJ ewangelizacji!

☑️ JEDNOŚĆ Z BOGIEM

Jeśli więc zastanawiasz się, jak dotrzeć z Bogiem do tych, na których ci zależy, pierwszą rzeczą, o którą powinieneś zadbać to TWOJA JEDNOŚĆ Z BOGIEM. Co konkretnie kryje się pod tym abstrakcyjnym pojęciem? Podobnie, jak mąż i żona, pomimo różnic łączą swoje serca, dusze i ciała, tak nasza jedność z Bogiem wg Jana Pawła II ma się wyrażać w jedności:
* Nauczania Apostołów - mamy przyjmować z wiarą i ufnością CAŁĄ naukę Kościoła, bez wyjątków i mijaków;
* Sakramentów - nie da się wejść z Bogiem w jedno bez głębokiej modlitwy, karmionej Słowem Bożym i sakramentami;
* Porządku hierarchicznego - jeśli nie ufamy biskupom i Papieżowi i nie jesteśmy im posłuszni, rozbijamy Ciało Chrystusa i czasem wręcz odłączamy się od Niego.

Zobacz, czego ci brak w tej przestrzeni i popracuj dziś nad tym, aby być jedno z Bogiem!

☑️ JEDNOŚĆ Z BOGIEM, KTÓRA OWOCUJE JEDNOŚCIĄ INNYCH Z BOGIEM

Wielką radością dla każdego, kto trwa pielęgnuje swoją jedność z Bogiem jest to, że czasem Pan Bóg pozwala widzieć owoce tej relacji. Stajesz się wtedy duchowo płodny. Osoby wokół Ciebie zmieniają się ze względu na to, że Ty się zmieniasz i dojrzewasz w relacji z Bogiem. Twoja jedność z Bogiem, która jest czymś bardzo osobistym i intymnym, promienieje i rozlewa się na innych. Pełen Ducha Świętego stajesz się magnesem, który w tajemniczy sposób przyciąga ludzi do siebie, a tak naprawdę Boga, który w tobie działa. Doświadczasz, że pomimo swojej słabości Bóg się tobą posługuje i wiesz, ta moc nie jest to z ciebie, lecz z Boga. Bóg działa przez Ciebie, bo pielęgnując jedność z Nim woda Ducha Świetego coraz bardziej oczyszcza i udrażnia w tobie kanały przepływu łaski.

Pielęgnuj to i czuwaj, bo diablisko wiedząc, jak bardzo taki człowiek jest skuteczny nienawidzi go i czycha na każdą okazję, aby przestraszyć, zniechęcić lub zniszczyć. Diabeł wie, że gdy rozbije najpierw twoją jedność z Bogiem (zaufanie, modlitwę, stan łaski), rozbije również jedność innych z Bogiem. Nie daj się i bądź dzielny +