formacja Słowem 13.05.2020


Jeśli się kogoś kocha, chce się wydobyć z niego to, co najlepsze. Jest to pragnienie, aby ta osoba stawała się coraz lepsza, aby się rozwijała. Bóg, ponieważ nas kocha, również pragnie naszego rozwoju. Nie tylko tego pragnie, ale w swojej Opatrzności posługuje się rozmaitymi wydarzeniami, aby tak się stało. Ten proces naszego rozwoju, w języku Boga nazywa się OCZYSZCZENIEM.

Dziś słyszymy przypowieść o winnym krzewie i ogrodniku, który go oczyszcza, po to, aby krzew przynosił obfity owoc. W jaki sposób można oczyszczać krzew?

☑️"TRZĘSIENIE ZIEMI”

Czasem do krzewu coś się przyczepi - błoto, robak, brudy. Wystarczy wtedy nim potrząsnąć i to, co niepotrzebne, a czasem wręcz szkodliwe odpada.
Tak też jest i w naszym życiu. Bóg robi nam czasem „trzęsienie ziemi”. Wszystko się pozornie wali, sypie... A potem okazuje się, jakie to było błogosławione.

☑️ ODCINANIE

Czasem dla dobra rośliny trzeba też coś odciąć - jakąś suchą lub zgniłą gałązkę. Trzeba coś poświęcić, aby uratować całą roślinę. Tak też jest i w naszym życiu - Bóg nieraz radykalnie odcina nas od pewnych osób, wydarzeń, okoliczności, jakichś dóbr materialnych, aby nas uratować. Oczywiście zazwyczaj buntujemy się, lecz z perspektywy czasu widzimy, że dzięki temu nie dość, że uniknęliśmy śmierci, to jeszcze się rozwijamy.

☑️ "JESTEM BARDZO W RĘKACH BOŻYCH”

Tak mówił Jan Paweł II o swoim doświadczeniu Bożego prowadzenia przez trudne wydarzenia. Z pozoru nie mają one sensu, są bolesne, nie lubimy ich. Czas pokazuje dopiero po co one są. W przypływie strachu i rozpaczy potrafimy Boga oskarżać „Dlaczego mnie to spotyka?”. Jednak zauważmy, że gdy Ogrodnik oczyszcza winny krzew, musi go WZIĄĆ W SWOJE RĘCE. Paradoksalnie właśnie te trudne chwile stają się okazją, do doświadczenia czułego dotyku Boga, Jego miłości.

Przyjmij dziś z pokorą i wdzięcznością sposób, w jaki Bóg chce cię rozwijać, nawet jeśli będą to trudne wydarzenia. Pamiętaj, ze wszystko, co Bóg robi i czego nie robi jest tylko i wyłącznie z miłości, która pragnie twojego rozwoju i szczęścia  +