formacja Słowem 11.05.2020


11.05.2020r
Dziś Jezus odsłania przed cząstkę tajemnicy Ducha Świętego, przedstawiając Go jako „Parakleta”. Co znaczy ten tajemniczy tytuł?

☑️OBROŃCA

To słowo zaczerpnięte z greki w języku polskim ma różne tłumaczenia: pocieszyciel, wspomożyciel, doradca, obrońca, adwokat… Wszystkie one są prawdziwe. On jest i naszym pocieszycielem, i obrońcą, i staje po naszej stronie w sądzie. Aby lepiej zrozumieć o jaki sąd chodzi, popatrzmy najpierw na pierwotne znaczenie tego greckiego słowa zaczerpnięte z terminologii prawniczej.

Wyobraźmy sobie rozprawę sądową. Jest sędzia, jest oskarżony i oskarżyciel. Za chwilę zostanie ogłoszony wyrok skazujący. Oskarżony próbował się bronić sam, lecz to nie pomogło. Nagle na salę wchodzi starszy mężczyzna, znany lokalnej społeczności i uznany przez wszystkich za prawego i szlachetnego. Staje obok naszego oskarżonego i wstawia się za nim. Nie musi nic mówić, a sama jego obecność zamyka usta oskarżycielowi. Sąd nie może skazać tego, za którym wstawiał się ten mężczyzna, ponieważ jest parakletem, co dosłownie tłumaczy się „powołany do czyjegoś boku”.


☑️ KTO JEST OSKARŻYCIELEM?

Może się zdziwisz, ale Bóg nie jest twoim oskarżycielem. Oskarżycielem jesteśmy najpierw my sami, którzy poznajemy trudną prawdę o sobie - coś, czego się wstydzimy, coś czego sami w sobie nienawidzimy. Mistrzem oskarżenia jest z kolei diabeł. Niezwykle perfidne stworzenie. Najpierw zachęca nas do grzechów, a potem oskarża - „Jak mogłeś… Patrz ile zła narobiłeś…”, poniża i wprowadza w rozpacz „Jesteś nikim… Dla takiego jak ty nie ma nadziei… Bóg ci nie przebaczy… Kim jesteś, żeby Bóg ci pomógł”. Nie dość, że oskarża, poniża, to jeszcze zadaje wielki ból rozdrapując nasze niezagojone rany spowodowane grzechem. Owszem, mówi prawdę o naszej grzeszności, ale zakrywa nasz umysł i serce na prawdę o Bożym Miłosierdziu i o naszej godności dziecka Bożego, oczyszczonego z grzechów Krwią Chrystusa.

☑️OBROŃCA I MISTRZ SŁOWA

W takich sytuacjach bardziej niż zwykle uświadamiamy sobie, że potrzebujemy Obrońcy. Kogoś, kto swoją sprawiedliwością zakryje nasze grzechy i przewinienia, abyśmy mogli na siebie patrzeć. Wtedy bardziej niż zwykle potrzebujemy kogoś, kto PRZYPOMNI nam o tym kim jest Bóg i co robi z naszymi grzechami.

Jest On Mistrzem Słowa - otwiera nasze serce na doświadczenie PRAWDY. Przyczynia się do owocnego słuchania słów Jezusa, rozumienia tych słów i przyswojenia ich sercem. Jakby tego było mało - daje siły, żeby to Słowo wypełnić, i to jeszcze w sposób lekki i przyjemny (św. Tomasz). Choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, nasze życie nie będzie bezgrzeszne, nie będzie doskonałe, ale Bóg znalazł na to sposób. Zesłał Parakleta – Ducha Świętego, by sąd nad nami mógł się zakończyć szczęśliwie, byśmy sami przed sobą czuli się niewinni, nieskalani jak dzieci Boże i aby dać siły do wypełnienia Słowa.

Módl się dziś dużo do Ducha Świętego, spróbuj sobie uświadomić, że On razem z całą Trójcą Świętą mieszka w Tobie i jest do twojej dyspozycji w KAŻDEJ POTRZEBIE, gdy Go zawołasz. Paraklet znaczy przecież dosłownie „Przywołany do twego boku”. +